gdzie najlepiej handlowac kryptowalutami

Kluczowe dla skutecznego handlu kryptowalutami jest wybranie odpowiedniej platformy na której można to robić, a także świadomy wybór instrumentu do handlu.

Wchodząc w świat cyfrowych walut, szybko okazuje się, że sposobów i miejsc w których możesz przeprowadzać transakcje jest dziesiątki.

W tym artykule porządkujemy informacje dotyczące handlu kryptowalutami, tak żebyś mógł w bezpieczny sposób kupować i sprzedawać te cyfrowe aktywa. 

Najlepsze miejsca do handlu kryptowalutami (TOP 10)

 1. Binance
 2. Uniswap
 3. Etoro
 4. Coinbase
 5. Kukoin
 6. OKEx (za depozyt i wykonanie zadań na platformie otrzymasz bonus do 30$)
 7. Coinmama
 8. Kanga
 9. Gate.io (największa ilość dostępnych do handlu kryptowalut)
 10. portfel do przechowywania kryptowalut
 11. XTB

 Kolejność nie jest przypadkowa – wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze giełdy do handlu kryptowalutami. Czołowe trzy pozycje sa obsadzone, przez platformy o zupełnie innym charakterze. Niżej zajęliśmy się streszczonym opisem poszczególnych platform.

 Na naszej liście znajdziesz zarówno klasyczne giełdy kryptowalut, jak i brokerów takich jak XTB, czy Etoro, którzy również coraz mocniej wchodzą w świat krypto.

Pozostałe giełdy zostały przez nas sprawdzone, są to platformy o ugruntowanej pozycji, funkcjonujące z powodzeniem od lat na rynku.

 Jeżeli chcesz dowiedzieć jakie są możliwości handlu na tych platformach i obracać kryptowalutami w sposób świadomy to koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykułu.

TOP 1 – Binance

 • zcentralizowana giełda
 • konieczność weryfikacji danych
 • międzynarodowy zasięg
 • handel spot
 • handel margin
 • handel futures
 • miliony użytkowników
 • staking kryptowalut
 • airdrop
 • własny token (BNB)

TOP 2 – Uniswap

 • zdecentralizowana giełda
 • brak weryfikacji danych
 • możliwość kupowania mniejszych projektów
 • anonimowość transakcji

TOP 3 – Etoro 

 • broker FX z ofertą handlu na kryptowalutach
 • handel akcjami, surowcami, indeksami
 • 0 prowizji za handel CFD

Na co zwrócić uwagę wybierając platformę do handlu kryptowalutami?

Konkurencja w świecie kryptowalut rozwija się w zawrotnym tempie, a to ze względu na duże pieniądze, które sa do zgarnięcia w tej branży.

Nic dziwnego, że kolejne platformy prześcigają się w kolejnych nowościach, wyróżnikach, bonusach oraz promocjach, żeby tylko ściągnąć użytkownika.

Prawda jest taka, że większość osób zakłada konto na jednej platformie i tam już zostaje, wykonując transkacje prez miesiące, a nawet lata.

Nie będziemy tutaj rozwodzić się nad tym dlaczego warto mieć konto na kilku giełdach i jak bardzo to jest istotne, a raczej skupimy się na tym na co zwrócić uwagę wybierając daną platformę.

Historia / Staż działania

Jest to dosyć oczywiste, że łatwiej zaufać podmiotowi, który funkcjonuje na rynku od wielu lat. Mamy wtedy mniejsze ryzyko, że firma której przelaliśmy nasze pieniądze zwinie się z nimi z dnia na dzień.

Opinie w internecie

Warto również sprawdzić opinie użytkowników danej giełdy kryptowalut. Czy nie blokuje ona bezpodstawnie kont, czy nie zamyka pozycji, czy użytkownicy na wykresach nie zauważają jakichś nienaturalnych wahań, czy nie ma problemu z wypłatami, czy kontakt z supportem jest bezproblemowy – na te elementy powinieneś zwrócić uwagę, szczególnie kierując się w stronę jakiejś mniejszej giełdy.

Prowizje

Niestety często pomijany przez początkujących apsekt, a mocno wpływający na zyskowność naszego handlu. Najczęściej spotykane prowizje to:
– prowizja od wpłaty depozytu (uzależniona od sposobu wpłaty)
– prowizja od sprzedaży/kupna kryptowaluty (może różnić się zależnie od rodzaju krypto)
– prowizja od wypłaty

Zakładając konto na giełdzie kryptowalut powinieneś sprawdzić wcześniej te opłaty i pamiętać, że co jakiś czas mogą one ulegać zmianom.

Ilość dostępnych narzedzi / instrumentów

Jeden z najważniejszych aspektów dotyczy tego co tak naprawdę będziesz mógł zrobić na giełdzie. Sprzedaż i kupno krypto na rynku spot to tylko jedna z możliwości.

Niektóre platformy udostępniają pewnego rodzaju lokaty, dzięki którym możesz powiększać ilość posiadanych kryptowalut, inne dodatkowo umożliwiają handel z dźwignią, pozwalający obracać większym kapitałem, są też takie które wewnątrz swoich ekosystemów rozdają debiutujące kryptowaluty (tzw. Airdropy).

Jakie są możliwości handlu kryptowalutami?

Musisz wiedzieć, że nabywanie kryptowalut to coś więcej niż tylko kupienie x waluty, poczekanie na jej wzrost wartości i sprzedaż po lepszej cenie.

Istnieje znacznie więcej opcji, które w pewnych warunkach i sytucjach mogą dać Ci zarobić.

Handel spot

Handel spot to najprostsza forma handlowania kryptowalutami.

Uważana za najmniej ryzykowną, ale także najbardziej ograniczoną. Ogranicza się do natychmiastowego nabycia danej kryptowaluty i liczeniu na wzrost jej wartości.

Cechy handlu spot:

– brak dźwigni
– nabycie prawa do korzyści ekonomicznych z posiadania kryptowaluty

– możliwość grania wyłącznie pozycji długiej (czyli obstawiania wzrostu wartości)

Handel kontraktami Futures

W przypadku handlu futures dostępnego na niektórych platformach jest możliwość większego pola manewru i dostosowania działań, do zmieniającej się sytuacji rynkowej.

Ten rodzaj kontraktów szczególnie upodobały sobie największe giełdy kryptowalut na świecie.

Ciekawostką jest to, że płynność na rynku fututures jest znacznie wyższa niż na rynku spot, co ułatwia szybkie realizowanie zleceń (znajdywanie drugiej strony transakcji).

Cechy handlu futures:

– handel z dźwignią (dysponując kwotą np. 1 000 PLN na dźwigni 10x, jesteś w stanie kupić kontrakt na kryptowaluty o wartości 10 000 PLN)

– nabycie kontraktu futures, a nie waluty bazowej

– możliwość grania pod spadki oraz wzrosty wartości kryptowalut

Pamiętaj, że grając z dźwignią, podejmujesz również większe ryzyko utraty swojego kapitału (odpowiedni dobór wielkości pozycji do posiadanego kapitału to podstawa).

Handel kotraktami CFD na kryptowaluty

Jest to tzw. Kontrakt różnicowy, nazywany instrumentem pochodnym.

Tą formę handlu kryptowalutami udostępniają najczęściej klasyczni brokerzy specjalizujący się w handlu akcjami na rynku forex.

Cechy handlu krypto przez CFD:
– handel z dźwignią (często wyższą niż na kontrakach futures)
– zawarcie kontraktu na różnicę kursową
– możliwość grania zarówno pozycji krótkich jak i długich (short / long)

Najczęściej zadawane pytania:

Spot, futures czy CFD, co wybrać na początek?

Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z kryptowalutami, to polecamy zacząć od handlu spot. W teorii wiąże się on z niższym ryzykiem utraty kapitału. Żeby mieć pełny obraz możliwości w przyszłości przeczytaj resztę artykułu.

Jaka jest najlepsza giełda do handlu kryptowalutami na Futures?

Naszym zdaniem najlepszym wyborem będzie mająca międzynarodowy zasięg giełda Binance, o której przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Ci zacząć.

Na której giełdzie kryptowalut są najniższe prowizje?

Opłaty na poszczególnych giełdach różnią się zależnie od instrumentów, którymi handlujesz. Dla kontraktów futures najniższe opłaty ma obecnie giełda Binance, która w miarę zwiększania obrotów na giełdzie obniża prowizje pobierane prez siebie.

Który broker CFD ma dostępną największą ilość kryptowalut do handlu?

Na chwilę obecną jest to Etoro. Oprócz handlu kryptowalutami, można tam również handlować akcjami, indeksami oraz surowcami.

Jaka jest najlepsza Polska giełda kryptowalut?

Aktualnie jedyną sensowną Polską giełdą jest Bitbay, umożliwiająca handel kryptowalutami na rynku spot. Dostępnych jest na niej kilkadziesiąt różnych par walutowych. Istnieje tam możliwość łatwego kupowania kryptowalut za złotówki.

Która giełda ma najlepsze opinie wśród użytkowników?

Każda z giełd, które umieściliśmy na naszym zestawieniu dostaje bardzo dobre oceny. Ze względu na ilość dostępnych narzędzie i support często użytkownicy wskazują, że najlepsza jest globalna giełda Binance.

Która giełda kryptowalut nie wymaga weryfikacji?

Uniswap – zdecentralizowana giełda, nie wymaga żadnej weryfikacji danych. Oprócz tego niektóre giełdy np. Binance pozwalają na obrót samą kryptowalutą bez weryfikacji konta do pewnej kwoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here